Dla Pacjenta

Dla pacjenta

Twoja wizyta u fizjoterapeuty będzie składała się z wywiadu i badania, a także zastosowaniu różnych zabiegów i technik terapeutycznych. Wśród nich może znaleźć się masaż, terapia manualna czy ćwiczenia.

1. Wywiad
Zanim pojawisz się w naszym Centrum, zastanów się nad swoimi dolegliwościami. Podczas wizyty fizjoterapeuta zapyta Cię o Twój problem. Mogą to być pytania o lokalizację i charakter bólu, np. czy promieniuje i co sprawia, że się nasila. Jeśli przyjmujesz leki przeciwbólowe, zapamiętaj jakie. Dokładne opisanie Twojego stanu, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy.

2. Historia choroby
Jeśli masz za sobą leczenie Twojego problemu lub innych dolegliwości narządu ruchu, koniecznie weź ze sobą dokumentację medyczną, opisy i płyty z badaniami obrazowymi.

3. Wygodny strój
Podczas wizyty fizjoterapeuta może poprosić Cię o rozebranie się w celu zbadania lub przeprowadzenia terapii. Weź ze sobą ubrania, które pozwolą w łatwy sposób odsłonić okolicę ciała, która ma być poddana terapii. Pamiętaj, żeby Twój strój nie krępował ruchów podczas ćwiczeń.

4. Punktualność
Przybądź do Centrum chwilę przed godziną umówionej wizyty, wtedy na pewno zdążysz zaparkować samochód lub skorzystać z szatni. Dzięki temu Twoja wizyta będzie mogła odbyć się punktualnie i w pełnym wymiarze czasowym.

1. Rozpoczęcie użytkowania
Użytkowanie wkładek korekcyjnych należy rozpocząć od
ok. 1 godziny pierwszego dnia i czas ten konsekwentnie wydłużać w kolejnych dniach. Okres adaptacji trwa do 2 tygodni.

2. Okres adaptacji
W pierwszych dniach stosowania wkładek może występować dyskomfort, który powinien ustąpić po zakończeniu okresu adaptacji. Związane jest to z zastosowaniem elementów korekcyjnych. Jeśli po tym czasie nadal występują dolegliwości bólowe, należy przerwać korzystanie z wkładek i skontaktować się z naszą firmą.

3. Trwałość wkładek
Po roku stosowania wkładek, zalecamy ponowne badanie
i wykonanie nowych wkładek indywidualnych. Prawidłowe korzystanie z wkładek pozwala na dłuższe użytkowanie.

4. Konserwacja
Wkładki należy prać ręcznie wodą z mydłem, delikatnie osuszyć i pozostawić do wychnięcia.

5. Zwrot
Wkładki korekcyjne są produkowane na podstawie badania podologicznego przeprowadzanego w naszej placówce i nie podlegają zwrotowi. Projekt wkładek jest indywidualny i dopasowany zarówno do stóp, jak i obuwia pacjenta.

Nie da się ukryć, że rozwój technologii i postęp nauk medycznych idą w parze. Na szczęście. Korzystają na tym wszyscy – biegacze, pacjenci i my-fizjoterapeuci. Dzięki nowym rozwiązaniom pojawiają się nowe możliwości, w analizie postawy ciała i chodu, a także biegu. Zyskujemy nowe narzędzia, a te dają nam wiele informacji na temat ciała, które daje nam sygnały, gdy tylko coś dzieje się z nim nie tak. Najczęstszym sygnałem jest ból, którego nie wolno lekceważyć, a w porę podjęta interwencja i poprawa pewnych funkcji organizmu, pozwoli nam cieszyć się z niego do końca życia.

Możesz być szybszy!
Z roku na rok rekreacyjnych biegaczy, którzy wychodzą z domu pobiegać ot tak – bez smartfona, jest coraz mniej. Przy każdym treningu monitorujesz swój czas, a wraz z poprawianiem wyników pojawia się uśmiech na Twojej twarzy. A co jeśli możesz być jeszcze szybszy i wyprzedzić swój organizm? Już tłumaczę o co chodzi…

Ból
Wspomniałem już o bólu jako o sygnale ostrzegawczym. To fizjologiczna, czyli prawidłowa odpowiedź organizmu na jakiś bodziec, który potencjalnie może uszkodzić lub już uszkodził Twój organizm. Tym bodźcem może być niemal wszystko. Jako biegacz najbardziej narażony jesteś na kontuzje mięśniowe. Na pewno wiesz lub domyślasz się, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Łatwiej jest usunąć czynniki predysponujące do kontuzji niż pozbywać się jej skutków. Bądź zatem szybszy od bólu. Ale jak?

Zapalnik
Weźmy zatem za przykład wyżej już wymienione mięśnie i ich urazy. Najczęściej spotykanym mechanizmem takiej kontuzji jest bezpośredni uraz lub przeciążenie.
Do urazu najczęściej dochodzi, kiedy bodziec, któremu musi przeciwstawić się mięsień jest za duży w stosunku do jego siły. Kiedy natomiast siły ta nie są tak duże, ale powtarzają się tysiące razy, doprowadzają do przeciążenia mięśni. Oczywiście w obu przypadkach dzieje się tak, kiedy mięsień nie jest gotowy na przyjęcie takich bodźców, czyli jest po prostu za słaby. Słabość ta może dotyczyć, zarówno siły tego mięśnia, jak i jego długości. I tu pojawia się owy zapalnik, czyli dysbalans.

Dysbalans
Można powiedzieć, że grupy mięśniowe stale współpracują ze swoimi przeciwnikami. Gdyby nie chodziło o mięśnie to brzmiałoby to jak podstęp, ale nie tym razem. Żeby dać przykład, kiedy prostujesz kolano to mięśnie-prostowniki kolana kurczą się, a zginacze rozkurczają, żeby pozwolić na ten ruch. W tym wypadku raczej zginacze będą bardziej napięte i nie pozwolą na idealny ruch stawu kolanowego. Problem postawy zaczyna się właśnie w tym momencie historii. To właśnie dysbalans między tymi grupami powoduje dysfunkcje. Kiedy jeden mięsień jest słaby i wypada z funkcji, wtedy drugi musi się kompensacyjnie napiąć, co predysponuje do kontuzji.

Postawa
Nieprawidłowe i przetrwałe napięcia powodują niepoprawną postawę ciała, którą przecież musisz utrzymać cały dzień. Najczęściej zaobserwujesz u siebie lub innych zaokrąglone plecy, wysunięte w przód barki i głowę, zaburzenia osi kończyn (koślawość, szpotawość) czy wady stóp. Osłabione mięśnie nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy, inne muszą się przykurczyć i właśnie taką sytuację nazywamy dysbalansem mięśniowym.

Rozwiązanie
Wyjście z tej sytuacje jest jedno i słuszne. Zbadaj się. Udaj się do fizjoterapeuty w Twoim mieście, który oceni Twoją postawę ciała i wydolność organizmu, zanim pojawią się u Ciebie problemy. Z rozwiązaniem przychodzi technologia i specjalistyczne, pozwalające zebrać mnóstwo istotnych danych urządzenia, badające postawę ciała, analizujące Twoje stopy i chód. Bądź czujny, o nich dowiesz się w następnym wpisie ode mnie.


ZADZWOŃ JUŻ TERAZ