Przygotowanie do badań

Przygotowanie do badań

Wizyta alergologiczna

Pacjent musi być zdrowy, bez ostrych objawów infekcji i alergii. Przed badaniem proszę: Nie przyjmować: – leków uspokajających, witamin, leków przeciwbólowych, uodparniających 10 dni – leków antyalergicznych 7 dni – sterydów w iniekcjach i doustnych 6 tygodni – sterydów wziewnych 2-3 dni – nie natłuszczać skóry przedramienia 3 dni – nie smarować sterydami skóry przedramienia 3 dni Przynieść aktualną morfologię z rozmazem (dotyczy pierwszej wizyty). Przed wizytą zrobić badanie spirometryczne w gabinecie 109.

Badanie AF – Angiografia Fluoresceinowa

Jest to badanie polegające na wypełnieniu naczyń krwionośnych środkiem kontrastowym (fluoresceina), podanym w zastrzyku dożylnym. Choroby siatkówki wiążą się ze zmianami w jej naczyniach. Kontrast pozwala uwidocznić w czarno-białej fotografii unaczynienie dna oka, ukazując je w postaci białej sieci naczyń krwionośnych, ostro odcinającej się od czarnego tła. Przygotowanie do badania: Należy zażyć wszystkie dotychczas przyjmowane leki. Nie jeść i nie pić 2 godziny przed badaniem. Nie pić alkoholu w przeddzień i dniu badania. W związku z gorszym widzeniem po podaniu kropli rozszerzających źrenice wskazane jest, aby pacjent nie prowadził samochodu. Dobrze mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, bo po zakropleniu kropli rozszerzających źrenice pojawia się przejściowa nadwrażliwość na światło. 30 minut przed badaniem prosimy zgłosić się do rejestracji na 1 piętrze w celu podpisania zgody na podanie kontrastu.

Gastroskopia

W dniu badania można zjeść lekkie śniadanie, lecz należy zachować minimalną przerwę 7 godzin bez jedzenia.

Na 3-4 godziny przed badaniem należy wypić trochę obojętnych płynów (woda). Prosimy nie palić papierosów w dniu badania.

PO BADANIU: z powodu miejscowego znieczulenia gardła i możliwości zakrztuszenia się należy powstrzymać się od jedzenia i picia do momentu ustąpienia znieczulenia (około 30 minut).

Kolonoskopia

Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii: Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego.

Dieta: 3 dni przed badaniem: nie jedz pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasion siemienia lnianego, maku, sezamu. Dzień przed badaniem śniadanie powinno być lekkostrawne np. bułka lub kromka chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny, dowolna ilość wody, herbaty, kawy bez fusów (czarnej lub z mlekiem), klarownego soku około godz. 13.00-15.00 możesz zjeść zupę typu krem lub przecedzony bulion około godz. 15.00 nie należy już jeść żadnych posiłków – można pić klarowne płyny: wodę, herbatę, sok i ssać landrynki. Można jeść kisiel – ale nie zawierający zielonego barwnika.
W dniu badania nie należy jeść żadnych posiłków można pić dowolną ilość klarownych napojów np. woda, herbata do 2 godz. przed wyznaczoną godziną badania.

Przyjęcie preparatu:

Jeśli badanie jest przed południem: W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14.00-15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans lub innego preparatu, wskazanego przez lekarza. 1 torebkę rozpuść w 1 litrze wody, razem 4 litry płynu na 4 saszetki. Pij 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji (nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania – warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Roztwór ma nieco mdły smak i zapach, można dodać do niego soku z cytryny i schłodzić w lodówce. Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nie należy nic jeść aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody, słabej herbaty.

Jeśli badanie jest popołudniu: W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 16.00-17.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans. 1 torebkę rozpuść w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu. Pij jedną szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypij rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu. W trakcie picia roztworu Fortransu możesz pić inne płyny (woda, herbata).

USG jamy brzusznej

Dzień przed badaniem Stosować dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. Dodatkowo można przyjąć Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków. Można go kupić w aptece bez recepty. Nie jedz pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasion siemienia lnianego, maku, sezamu.

6 godzin przed badaniem:
    ● nie przyjmować pokarmów.
    ● nie pić żadnych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną, a w szczególności nie pić kawy i herbaty.
    ● nie palić tytoniu.
    ● nie żuć gumy.

2 godziny przed badaniem:
Wypić 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawać moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Wypełnić pęcherz w taki sposób, aby był średnio wypełniony, ale nie maksymalnie. Podczas wykonywania USG jamy brzusznej możesz zostać poproszony o opróżnienie pęcherza.


Przygotowanie do badania krwi

To co jesz, ma wpływ na obraz twojej krwi i może zakłócić wyniki. Szczególnie obfitość i jakość ostatnich przed pobraniem próbki posiłków. Dlatego najlepiej badania krwi wykonywać na czczo. Ale to nie zawsze wystarczy.

W przypadku analizy poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów poprzedniego dnia należy powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw, także picia alkoholu.

Od ostatniego posiłku nie może upłynąć mniej niż 8 godzin. Przed wyjściem do laboratorium można jednak wypić szklankę przegotowanej wody.

Rehabilitacja kardiologiczna

Przygotowanie do wizyty w ramach rehabilitacji kardiologicznej

Na pierwszą wizytę Pacjent jest zobowiązany posiadać:
    ● dowód osobisty
    ● kserokopię dokumentacji medycznej
    ● karty informacyjne leczenia szpitalnego
    ● ostanie EKG
    ● ostatni wynik badania ECHO SERCA
    ● spis przyjmowanych leków – łącznie z dawkami.

Ponadto Pacjent powinien zabrać ze sobą wygodny strój sportowy oraz buty na zmianę (na pierwszej wizycie zostanie przeprowadzona próba wysiłkowa na bieżni ruchomej), w przypadku znacznego owłosienia klatki piersiowej – jednorazową maszynkę do golenia.


ZADZWOŃ JUŻ TERAZ